רכיבה טיפולית

רכיבה טיפולית

רכיבה טיפולית הינה דרך מופלאה ומיוחדת לטיפול, תמיכה, לימוד ומתן עזרה לילדים ומבוגרים הסובלים מבעיות, מוגבלויות או קשיים שונים, כאשר תוכנית העבודה מותאמת לכל רוכב על פי צרכיו.

לרכיבה הטיפולית יתרונות רבים והיא מביאה להשפעה חיובית בתחומים רבים: בתחום המוטורי, החברתי – רגשי, הפסיכולוגי – התנהגותי, קוגניטיבי – תפיסתי, כמו גם תחומי נוספים.

יתרונותיה של הרכיבה הטיפולית מושגים בזכות הצוות המיוחד – “סוס-מטפל- מטופל”: הסוס מציע למטופל קשר בלתי תלוי, הוא אינו שיפוטי ומקבל כל אדם כפי שהוא. כך לומד המטופל להרחיב את האמון והקשר שנוצר עם הסוס, גם כלפי העולם שבחוץ. . בנוסף, מסייע הקשר עם הסוס להסיר את גבולות החברה ולחצים חיצוניים ומאפשר לילד להשתחרר, לצמוח, להתפתח, ולעצב דימוי עצמי חיובי.. המגע עם הסוס מספק מקור חום ואהבה ומהווה בסיס ומצע ראשוני לתהליכי למידה והתפתחות. במקביל קשר עם הסוס, גם לאינטראקציה בין הילד למדריך חשיבות רבה והיא מהווה מפתח משמעותי ביותר להצלחת הטיפול.

הרכיבה על הסוס מהווה הזדמנות להיחשף לגירוים שונים ולעמוד מול התנסויות, התמודדויות ומצבים חדשים.

הרכיבה מציבה אתגרים רבים ליכולות שונות ומגוונות ועל ידי כך מאפשרת לפתח מיומנויות חדשות אשר דרכן מתפתחים גם דפוסי בטחון והערכה עצמית גבוהים יותר. חשוב מהכל- הרכיבה מאפשרת הצלחות וסיפוק רב , יכולת התמודדות עם קשיים ותחושת שליטה. , התמקדות ביכולות ומעלות ולא רק בחולשות, כל אלה מעלים את המוטיבציה של הרוכב וממלאים בו תחושת גאווה, הישגיות ויכולת עצמית ובכך פותחים אפיקים חדשים לעוד התמודדויות למידות והצלחות.

לתנועתו ומגעו של הסוס תרומה משמעותית ביותר ליכולות ולארגון פיזי, מוטורי ותחושתי.

הם מספקים גירוי חושים אדיר שמסייע להתפתחות תקינה של תפקודים מוחיים שונים. כמו כן, יכולה הרכיבה להביא לשיפור ההתפתחות המוטורית, שיווי המשקל, יציבה נכונה, קואורדינציה ומודעות גופנית כללית. על הסוס נמצא הרוכב ברמת ריכוז וקשב גבוהים יותר מתמיד וחווה בפעם הראשונה נקודת הסתכלות שונה על העולם, מבט מגובה, מתוך עמדה של עצמאות כוח ושליטה.

הרכיבה הטיפולית מהווה מסגרת מיוחדת, המאפשרת למטופל לעבוד בסביבה חופשית וזורמת 

אשר אינה מתקשרת למסגרת לימודית נוקשה, אלא לסביבה מוגנת, רגועה ופחות מאיימת. הרכיבה הטיפולית ככלל הינה פעילות מהנה ונתפסת כאקט של כיף ובשל כך היא מדרבנת את הרוכב לעבוד וללמוד, מעלה את המוטיבציה למלא אחר הוראות ויוצרת שיתוף פעולה מצדו. מסגרת זו מסייעת למטופל להתחיל להתמודד בעצמו עם קשיים שעולים באופן טבעי ומלאכותי בזמן הרכיבה. בכך- דרך ההנאה הטמונה ברכיבה מצליח הצוות לכבוש יעדים טיפוליים בתחומים השונים.

רכיבה טיפולית יכולה לסייע במגוון התמודדויות, ביניהן:

  • הפרעות קשב וריכוז ולקויות למידה
  • חוסר בטחון עצמי ודימוי עצמי נמוך
  • קשיים חברתיים
  • קשיים מוטוריים כולל טונוס שרירים נמוך
  • טראומה ופוסט טראומה
  • אוטיזם והפרעות התפתחותיות שונות

אנו מאמינים בקסם שנוצר כאשר מטופל- ילד, נוער או מבוגר מתחיל תהליך שמעורב עם הסוס. הקשר שנוצר בין המטופל אל הסוס, 

בשילוב המדריך המטפל מעניקים לו מסגרת מחבקת של אהבה ללא תנאים, הסוס יקבל אותך כמו שאתה,, דבר המקנה ביטחון למטופל . בכך תהליך הטיפול נעשה אפקטיבי לטווח הקצר והארוך.

כמונו, גם קופות החולים מאמינות ביכולותה של שיטה טיפולית זו ליצור ולקדם שינוי 

ומסבסדות טיפולים אצלנו בחווה. בנוסף, אנו עובדים בהסדר גם עם משרדי הרווחה וחברות הביטוח. אנו ממליצים לבדוק את הזכאות שלכם ולהנות מטיפול איכותי במחיר מסובסד.
מתלבטים אם זה הטיפול המתאים עבורכם או עבור ילדכם? צרו עמנו קשר ונשמח לעזור!