אלון, נער בן 13 המתמודד עם הפרעת קשב קשה ורוכב כבר מגיל 8, מספר ” כשאמא שלי אמרה לי שהיא רוצה לקחת אותי לרכיבה על סוסים אמרתי לא. נמאס לי כבר מכל הטיפולים האינסופיים ומהנסיונות שלה להוציא אותי מהמחשב. כיף לי במחשב ….
אבל כשהגעתי בפעם הראשונה, ראיתי שזה לא כמו שאר הטיפולים. התאהבתי ב”סילבר” הסוס שלי. הרגשתי שהמדריך סמך עליי איתו כבר מהיום הראשון. בלי כל הזמן “אל תעשה את זה ” ו”אל תיגע”. הרגשתי חופשי…. וגם שווה.
היום אני רוכב הרבה יותר. מתווכח עם אמא שלי שחושבת שזה יותר מדי… וגם מתנדב בחווה. זה החלק הכי טוב ביום שלי!”

הפרעת קשב היא לקות אשר רבים קושרים אותה בעיקר להיבטים הלימודיים. אולם, מדובר בלקות רב מערכתית אשר מקורה בשינוי מבני באונה הפרונטלית במוח. לקות זו פוגעת ביכולות הקשב והריכוז, כמו גם בהיבטים חברתיים והתנהגותיים. על פי רוב, הסובלים מלקות למידה או הפרעת קשב, מתמודדים עם גם קשיים מוטוריים, קשיי התארגנות ועם היפר אקטיביות- חלקם משמעותיים ביותר.
התמודדות עם המטלות הלימודיות והחברתיות הנדרשות מהילד במסגרות השונות, מותירה אותו לעתים רבות פגוע, עם תחושת חוסר מסוגלות קשה. הוא מתקשה לווסת את רגשותיו ואת התנהגותו, לעתים מתנהג בצורה לא מותאמת לסיטואציה או לא קורא את הסיטואציה בצורה נכונה. ברמה הלימודית הם מרגישים פעמים רבות ככישלון, לא בגלל רמה שכלית נמוכה אלא לעתים קרובות בשל הפער בין היכולות הקוגניטיביות לבין היישום בפועל. הטיפולים השונים המוצעים לאותם ילדים, לעתים מחריפים אף הם את הקושי, שכן הם מתמודדים ב”תיקון” הקושי הלימודי או אחר .
הרכיבה הטיפולית, היא דרך מצוינת לתת לילד תחושה שהוא מסוגל. הוא מסוגל להתמודד עם החיה הגדולה הזו, אשר מקבלת את הילד כפי שהוא ללא כל שיפוטיות. הילד מסוגל ליצור קשר טוב עם המדריך והחונך, מסוגל להגיע להצלחות, מסוגל להגיע לשליטה ולרוגע ומסוגל להתארגן. חשוב לציין כי מדובר בתהליך ולא בארוע חד פעמי.יצירת קשר היא תהליך וגם היכרות עם השלבים הראשונים לפני ואחרי הטיפול, בהם הוא מתארגן לפי שלבים מובנים ומוגדרים (הכנת הציוד הנדרש והחזרתו למקום לאחר הטיפול).
החווה הטיפולית עצמה מאפשרת את השלמת הטיפול על מרחביה, האוויר הנקי והאנשים הטובים שנמצאים בה כדי לעזור. ילדים אשר מתחברים לסוסים ולפעילויות בחווה מוצאים רוגע רב בסביבה, אשר ממשיך איתם גם לאחר מכן בחיי היום יום.
קופות החולים וחברות הביטוח מכירות ביכולתו של כלי עצמתי זה ליצור שינוי ומסבסדות בהתאם לתכניות השונות סדרת טיפולים ברכיבה אצלנו בחווה.

אודות המחבר